Plenery w Poraju

Pierwszy plener w przypałacowej galerii rzeźb w Poraju odbył się we wrześniu 2009 roku, wzięło w nim udział dwoje artystów: Christos Mandzios i Anna Szalast. Drugi miał miejsce w maju 2011 roku – wtedy uczestnikami byli Christos Mandzios, Tomasz Sobisz i Rafał Synowiec. We wrześniu 2012 roku galeria gościła trzech twórców: Mariusza Białeckiego, Christosa Mandziosa i Jana Tutaja. Do udziału w czwartym plenerze, który odbył się w maju 2014 roku, zaproszono trzech artystów: Janusza Pajka, Marka Rogulskiego i Michała Rosę. W kolejnym plenerze we wrześniu 2016 roku wzięli udział Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski i Rafał Synowiec. We wrześniu 2018 roku w plenerze wzięli udział Dmitrij Buławka-Fankidejski i Mariusz Burdek.

Każdy plener trwa kilkanaście dni i kończy się uroczystym wernisażem połączonym z mini-wystawą zdjęć dokumentujących tworzenie rzeźb. Dzieła powstałe podczas plenerów w Poraju można oglądać w parku otaczającym pałac. Jedynie praca Marka Rogulskiego, wykonana z delikatnej tkaniny, jest okresowo zabezpieczana pod dachem.

Plener

Słowo 'plener' pochodzi od francuskiego wyrażenia 'en plein air', czyli pod gołym niebem. W terminologii artystycznej oznacza malowanie krajobrazu bezpośrednio z natury, w przestrzeni otwartej. Do XIX wieku artyści w ten sposób wykonywali tylko szkice i studia przygotowawcze, zazwyczaj rysunkowe, natomiast obrazy malowali w pracowniach. Stulecie XIX to okres rozkwitu malarstwa pejzażowego tworzonego na łonie natury.

Słowem 'plener' określa się też zgrupowania artystów w jednej miejscowości w tym samym czasie, poświęcone tworzeniu dzieł, ale także rozmowom i dyskusjom. Tak organizowane plenery dają każdemu zainteresowanemu możliwość przyjrzenia się z bliska pracy artysty.